O obci

O obci Prosenická Lhota

O obciObec Prosenická Lhota

se nachází v malebné Středočeské pahorkatině 60 kilometrů jižně od Prahy, 423 metrů nad mořem, na hranicích okresu Příbram a Benešov. První zmínka se datuje od čtrnáctého století. Obec Prosenická Lhota se skládá z osad Prosenická Lhota, Prosenice, Suchdol, Klimětice, Luhy, Břišejov, samoty Radějovice a částí osady Paseky. V obci se nachází Mateřská škola Lípánek, dva dobrovolné hasičské sbory (Prosenická Lhota a Suchdol) a myslivecké sdružení Bříza. Obec je členem Sdružení obcí Sedlčanska.
Katastrální výměra obce je 14,03 km2. Můžeme se pochlubit nádhernou krajinou plnou lesů a rybníků, nedotčenou průmyslovými zónami ani jiným hrubým zásahem člověka. Dále pak blízkou dostupností k řece Vltavě a jinými kulturními a historickými zajímavostmi. Krajinu kolem můžeme směle nazvati rybničnou, protože je tu celá řada malých i velkých rybníků o celkové rozloze více než 33 hektarů. Jejich názvy jsou též zajímavé. Například největší z nich Jelito s rozlohou 12 hektarů, dále pak Jitrnice, Klobása, Políčí, Dubínky, Hájek a další.
V obci naleznete dostatek sportovního i kulturního vyžití. Sportovci mohou využít fotbalové hřiště v Luhách nebo víceúčelové hřiště v Prosenické Lhotě. 

Pro kulturní vyžití můžete využít buď Pohostinství se sálem v části Prosenická Lhota, v němž se pořádají taneční zábavy a plesy, nebo dojet do nedalekého města Sedlčany, kde je k dispozici kino, divadlo, muzem, zimní stadion, sportoviště a ostatní

Na katastru obce Prosenická Lhota je registrována chráněná lípa malolistá, zv. „ Lípa u studánky“, která je podstatnou dominantou obce. Je svědkem existence vsi nejméně od počátku 17. století.
Oblast, ve které leží obec Prosenická Lhota, je původištěm rytířských rodů, jejichž příslušníci v některých obdobích minulosti drželi zdejší hrady a tvrze (Ostromeč, Osečany, Kozí Hřbet, Prosenice, Suchdol, Nalžovice, Kňovice, Břízí). Těmto šlechtickým vlastníkům byl společný erb kosmého břevna. Rytíři z Prosenic používali červeného štítu se stříbrným kosmým břevnem. Vaněk z Prosenic použil v roce 1349 odlišného erbu – na kosmém břevnu byly tři hvězdy pod sebou.
Znak obce udělen 10.6.2013 - předsedkyní poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou
Popis znaku: červená polovina se stříbrným kosmým břevnem a modrými hvězdami je inspirována erbem Vaňka z Prosenice v jeho pečeti z roku 1349. Červený štít se stříbrným břevnem byl erbem několika rodů, kter
é měly v minulosti vztah k některé z místních částí - např. Břekovcové z Ostromeče, vladykové z Hrádku, ze Suchdolu či z Prosenic. Lipové lístky ve zlatém poli odkazují na památnou lípu u Prosenické Lhoty. Počet lístků se shoduje s počtem místních částí tvořících obec.